Wszyscy kochamy Święta. Biały, prószący śnieg za oknem, kubek gorącej herbaty i błyszczące światełka na choince. Ten klimat już niebawem będziemy mogli poczuć w swoich domach, ale już dzisiaj możemy poczuć go na corocznych jarmarkach, które pojawiają się niemal w każdym większym  mieście.
Jarmarki, w dosłownym tłumaczeniu „doroczne targi”, od stuleci organizowane były na placach, skwerach i rynkach większych miast. Czasem warto wychylić nos spod ciepłego koca i zobaczyć co oferują nam kiermasze bożonarodzeniowe. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie największych Jarmarków Bożonarodzeniowych, które możecie odwiedzić w ten świąteczny czas w Polsce.

Wrocław  / 17 listopada – 22 grudnia /

źródło

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz Rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej swoim zasięgiem obejmie również Plac Solny. Również tam zagoszczą nowe domki handlowe z przeróżnymi pysznościami i unikatowymi wyrobami. Ptysiowe gofry, maślane bułeczki Roti, placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem, szynki pieczone, oryginalna chałwa, góralskie serki, czekoladowe pierniki, unikatowa ceramika ukraińska, świąteczne ozdoby z drewna, kosmetyki naturalne. W pobliżu ustawiony zostanie również oryginalny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów, podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Odwiedzający Jarmark będą mieli okazję zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie. W jednym z domków na Placu Solnym będzie można wykonać woskowy odlew własnej dłoni.

W Bajkowym Lasku na najmłodszych uczestników Jarmarku czekać będą piękne, bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” pojawią się rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, które swym urokiem zaproszą do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. W „Świątecznym Wiatraku” w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry i „Kominkowym Domku” na pierzei północnej Rynku, tradycyjnie będzie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów a wszystko to w wyjątkowych, ceramicznych jarmarkowych kubeczkach. Plenerowe kominki swoim blaskiem i ciepłem przyciągną każdego komu doskwierać będzie zimowa aura.
Obok Świątecznego Wiatraka pojawi się niezwykły domek, gdzie przedszkolaki w godzinach przedpołudniowych wezmą udział w świątecznych warsztatach malowania bombek.
W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja. Nieopodal choinki ustawiona będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy będą mogli wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.
Na wrocławski Rynek zawita krasnal Prezentuś. Legenda głosi, ze trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia…

Gdańsk  / 02 grudnia – 23 grudnia /

Jak co roku Targ Węglowy w Gdańsku  także i tej zimy będzie pełen kolorowych straganów.

Koło Widokowe AmberSky, wznoszące pasażerów na wysokość 50 metrów, stanie się w grudniu jedną z głównych atrakcji Gdańska. Będzie też można podziwiać czteropoziomowy Anielski Młyn z obracającymi się na szczycie figurami aniołów i świętych, lodowisko, karuzela z weneckimi rumakami, przepięknie iluminowana Zaczarowana Kareta i… Przystań pod Jemiołą, czyli udekorowane tą tradycyjną grudniową rośliną miejsce, gdzie – zgodnie z tradycją – zakochani mogą się pocałować.

pixaby

Na licznych straganach znaleźć można świąteczne ozdoby, wykonywane przez zdolnych artystów, biżuterię, drobne upominki, które doskonale się sprawdzą pod choinką i aromatyczne specjały. Odwiedzając jarmark, koniecznie skosztować trzeba świątecznego grzańca w kolekcjonerskim kubku.

Kraków   / 24 listopada – 26 grudnia /

Równy miesiąc przed Wigilią, przy Sukiennicach co roku rozstawia się kilkadziesiąt kramów z szeroką gamą świątecznych produktów.

W ramach tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie kupcy z całej Polski zaprezentują towar w blisko osiemdziesięciu kioskach handlowych i gastronomicznych. Ale na Targach zaprezentują się także goście z  Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, desery z suszonych owoców, chałwę robioną ręcznie, wyroby z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, biżuterię itp.

Na Targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z  pierogami wg staropolskich receptur, a także stoisko serwujące zupy. Ponadto znajdziemy wędliny z Podhala. Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Ślinka cieknie, prawda?

Tradycyjnie na Targach znajdzie się miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast, ciasteczek, będą również churros czy kołacze.

Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

Na targach zagości także tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy, a przy okazji uzyskać okolicznościowy stempel wydany specjalnie z okazji Targów Bożonarodzeniowych.

Olsztyn  / 14 grudnia – 17 grudnia /

Olsztyn także w tym roku w grudniu będzie tonął w świetlnych ozdobach. Do stolicy Warmii przybędzie Święty Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii. Podczas Jarmarku Warmińskiego będzie można obejrzeć liczne spektakle teatralne i posłuchać kolęd w wykonaniu uczniów olsztyńskich szkół. Wśród artystów zaprezentuje się m.in. zespół Kaczki z Nowej Paczki, teatr SzKoT  i Olsztyński Chór Kameralny Collegium Musicum. Będzie też można wysłuchać baśń o Królowej Śniegu, czytaną przez Grażynę Korzunowicz.

pixaby

Poznań  / 18 listopada – 22 grudnia / 

pixaby

Tegoroczne Betlejem Poznańskie odbędzie się  zarówno na płycie Starego Rynku, jak i na placu Wolności.  Oprócz cieszących się dużym zainteresowaniem stałych punktów jarmarku takich jak: Szopka Bożonarodzeniowa, Dzwonek Życzeń czy Poczta Gwiazdora, pojawią się nowe atrakcje. Będą wśród nich m.in. spektakle i warsztaty dla dzieci, a na placu Wolności stanie też duża karuzela typu młyńskie koło. Już teraz natomiast można tam podziwiać gospodę świąteczną, wybudowaną specjalnie dla poznańskiego wydarzenia. W weekend 9-10 grudnia na Starym Rynku odbędą się zawody rzeźbiarzy w lodzie. Ich rywalizacja trwać będzie dwa dni, a najlepsi zostaną w niedzielę nagrodzeni. Jednym z punktów kulminacyjnych będzie wielka świąteczna parada, która 16 grudnia ruszy z placu Wolności, przejdzie ul. Paderewskiego i dotrze na Stary Rynek. Tradycyjnie 18 grudnia nastąpi przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Jarmark zakończy się 22 grudnia – tego dnia na rynku rozdawane będą choinki. Drzewka, które wcześniej stanowiły ozdobę jarmarku, trafią do domów poznaniaków.

Warszawa  / 25 listopada – 07 stycznia /

wikicommons

W kilku zakątkach Warszawy zobaczymy rzędy świątecznie przystrojonych kramów. W sobotę 25 listopada startuje Jarmark Bożonarodzeniowy na Międzymurzu Starego Miasta. Jeden z najpiękniejszych polskich jarmarków będziecie mogli odwiedzać aż do 7 stycznia.
W strefie gastronomicznej tradycyjnie królował będzie grill i staropolskie potrawy. Pojawią się tradycyjne wyroby wędliniarskie. Wśród przekąsek i łakoci zobaczymy wyroby czekoladowe, turecką chałwę, tradycyjne ciasta i ciasteczka, herbatę świąteczną i inne aromatyczne gorące napoje. Warto też wybrać się na Stary Rynek, gdzie jak co roku urządzone zostanie lodowisko.

9 grudnia– 10 grudnia

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w grudniu zaprasza na Boskie Targi Bożonarodzeniowe. Tegoroczna edycja odbędzie się z większym niż poprzednie rozmachem. Na Targach pojawią się stoiska z „etnodizajnem”, a w specjalnie przygotowanej strefie chillout-u będzie można napić się regionalnego piwa i spróbować potraw z różnych zakątków Polski.

9 grudnia

Orientalny Bazar Świąteczny to wydarzenie wyjątkowe na mapie Warszawy. Wyróżnia się na tle innych, ponieważ daje możliwość poznania smaków, zapachów i kolorów Orientu. Sprzedawcy prezentują starannie dobrany asortyment: skarby z takich krajów jak Indie, Indonezja, Chiny, Tajlandia, Japonia, Turcja, Liban, Iran, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Afganistan i Palestyna. Miłośnicy pięknych przedmiotów mogą wybierać wśród bogatej biżuterii, barwnych elementów stroju czy niezwykłych przedmiotów dekoracyjnych. Smakosze też znajdą coś dla siebie: aromatyczne przyprawy, zielone i czarne herbaty. Na uwagę zasługują również kosmetyki azjatyckie i publikacje poświęcone Azji, czyli to co dobre dla ciała i duszy. Bazar będzie czynny w  godz. 11-20 w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24.

23 grudnia

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – w sobotę 23 grudnia na Targu Śniadaniowym będzie można zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Wystawcy będą czekać ze swoimi flagowymi produktami i daniami, ale nie zabraknie też typowo bożonarodzeniowych przysmaków. Będzie też okazja do wspólnego złożenia sobie życzeń o odpoczynku przy wspólnym śniadaniowym stole. Targ Śniadaniowy odbędzie się 23 grudnia w godz. 9-15 w Forcie Sokolnickiego, ul. Stefana Czarnieckiego 51.

Toruń  / 01 grudnia – 23 grudnia /

pixaby

W kilkudziesięciu stoiskach o kształcie kamieniczek Torunia na Rynku Staromiejskim będzie można kupić wyroby ceramiczne, cepeliowskie pamiątki  czy ludowe ozdoby świąteczne. Nie zabraknie też słodyczy, unikatowych przypraw, suszonych wędlin, ryb, chlebów litewskich pieczonych na zakwasie i innych specjałów świątecznej kuchni. Jeśli ktoś zmarznie, to na jarmarku bożonarodzeniowym może rozgrzać się grzanym winem albo miodem pitnym. Jarmark stanie na zachodniej i północnej pierzei Rynku Staromiejskiego. Będą na niego prowadzić dwie bramy, zaprojektowane w bajkowym klimacie: jedna u zbiegu Rynku i ul. Chełmińskiej, a druga od zbiegu Rynku i ul. Różanej. Jarmark został zaprojektowany tak, aby scena była widoczna dla odwiedzających stoiska przy obu pierzejach.

Mam nadzieję, że w przedświątecznym szaleństwie zakupów i przygotowań znajdziecie chwilkę by spokojnie pospacerować wśród ślicznych stoisk, posłuchać kolęd i napić się grzanego wina. I przede wszystkim pobyć ze sobą w ten wyjątkowy czas.


3 komentarze

Agata z OchMalina.pl · 12 grudnia 2017 o 20:53

Ach! Uwielbiam jarmarki świąteczne! Może uda mi się jeszcze wyjechać w weekend na jarmark! Piekna lista !

    allforcamp · 20 grudnia 2017 o 11:30

    Nam udało się w tym roku odwiedzić kiermasz we Wrocławiu! Mnóstwo ludzi, ale klimat świąteczny nie do opisania! Pozdrawiamy!

Przygotowanie przyczepy kempingowej na zimę | ALL FOR CAMP · 20 listopada 2018 o 18:37

[…] znak, że i caravaning przechodzi w zimowy sen. Niedługo będziemy odwiedzać Jarmarki Bożonarodzeniowe! Tylko najwytrwalsi korzystają z zimowych camperplaców i kempingów. Tu rodzi […]

Dodaj komentarz