Tęsknicie za podróżami? My też! Zamknięci w czterech ścianach z powodu kwarantanny staramy się szukać alternatyw, które pozwolą poczuć chociaż namiastkę wypraw, które mieliśmy odbyć tej wiosny. Jednym z pomysłów jest oglądanie filmów podróżniczych i dokumentalnych na Netflixie. Swoją drogą, co my byśmy zrobili bez VOD w tych ciężkich czasach 😉

Przedstawiamy Wam subiektywną listę 10 filmów, które pokazują niesamowite krajobrazy. Są to zarówno filmy dokumentalne, ekranizacje powieści czy reportaże. Początkowo mieliśmy je podzielić na kategorie, ale ponieważ wszystkie znajdziecie na Netflixie, uznaliśmy, że jest to bez sensu. Filmy posegregowaliśmy alfabetycznie. Przy każdym tytule znajdziecie też naszą ocenę w skali od 1 do 5. Wyciągajcie mapy, przewodniki i notesy i planujcie, jakie atrakcje są warte odwiedzenia, kiedy już będzie to możliwe. Przyjemnej podróży!


4L

Dwóch przyjaciół postanawia odwiedzić niewidzianego od wielu lat kumpla. Problem w tym, że mieszka on w Timbuktu, w Mali. Na podróż udaje im się namówić także jego córkę, którą 10 lat temu zostawił w Hiszpanii. Jest wesoło i jest też dramatycznie, z ciętymi dialogami. Komedia warta obejrzenia.

Nasza ocena: 4/5

EXPEDITION HAPPINESS

Dwa wolne duchy i jeden pies. Podróżowanie po rozległych przestrzeniach Ameryki Północnej w poszukiwaniu czegoś więcej. Do tego na pokładzie starego, szkolnego autobusu. Coś dla prawdziwych fanów caravaningu.

Nasza ocena: 3/5

JAK DOGONIĆ SZCZĘŚCIE

Lekki i dość bezrefleksyjny film o psychiatrze, którzy postanawia znaleźć definicję szczęścia podróżując po świecie. Piękne zdjęcia, niezła muzyka, prosta historia i brak większego sensu. Dobre do bezrefleksyjnego popodziwiania obrazków.

Nasza ocena: 2/5

JEDZ, MÓDL SIĘ I KOCHAJ

Absolutny klasyk! Każdy, kto kocha podróże musi go zobaczyć. Elizabeth postanawia odmienić swoje życie, ponieważ mimo pozornego szczęścia, czuje, że czegoś jej brak. Rozwodzi się, a w ramach terapii wyrusza w podróż. Odwiedza Włochy, Indie i Indonezję w poszukiwaniu najlepszego jedzenia, miłości i duchowego oczyszczenia. Koniecznie musicie to obejrzeć.

Nasza ocena: 4/5

MARSZ PINGWINÓW 2

Ponad 20 lat trzeba było czekać na kontynuację Marszu pingwinów. Autor pierwszej części powrócił na Antarktydę z dużo lepszym sprzętem i stworzył niesamowicie piękne dzieło. Jest to fabularyzowany dokument z doskonałą narracją Piotra Fronczewskiego.
Film pokazuje nam nie tylko ciężką, pełną niebezpieczeństw wędrówkę nielotów, ale i cały proces wychowawczy małego pingwinka.

Nasza ocena: 5/5

MOUNTAIN

Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego zdobywamy góry. Co motywuje człowieka do nadludzkiego wysiłku, do podjęcia ryzyka. Niewiarygodnie piękne kadry, relaksująca muzyka. Film, który ogląda się, aby odpocząć.

Nasza ocena: 4/5

Mroczny turysta

Ciekawy, inny dokument. Dziennikarz David Farrier podróżuje śladem niezwykłych, często makabrycznych atrakcji turystycznych na całym świecie. To nie tylko zwiedzanie miejsc, ale też poznawanie kultur, tradycji i zwyczajów.

Ocena: 3/5

NASZA PLANETA

Najlepszy serial dokumentalny jaki miałam okazję zobaczyć. Niewiarygodne obrazy, cudowny głos Krystyny Czubówny i wzruszająca przyroda. Płakałam od pierwszego odcinka. Otwiera oczy na problemy, które człowiek stwarza środowisku. Obowiązkowy obraz dla całego społeczeństwa, by uświadomić sobie, że to my jesteśmy gośćmi na Ziemi.

Nasza ocena: 5/5

Pożegnanie z Afryką

Następny klasyk, tym razem aż z 1985 roku. Film Sydneya Pollacka to historia duńskiej pisarki Karen Blixen, która wyjeżdża w 1914 roku do Kenii, aby poślubić barona Blixena. Na miejscu zakochuje się w tajemniczym myśliwym, a także w społeczności, którą poznaje. Doskonałe role Maryl Streep oraz Roberta Redforda.

Nasza ocena: 4/5

Wszystko za życie

Historia młodego człowieka, który postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie i wybiera wolność. Sean Penn oparł swój film na prawdziwej historii. Chris, czyli główny bohater to chłopak, który widząc, co pogoń za posiadaniem uczyniła z jego rodziców, postanowił się temu przeciwstawić. Wyrusza w podróż w głąb dzikiej przyrody. Nie jest to jednak opowieść o tym jak cudownie odpoczywać w głuszy. Jest to obraz prawdziwie DZIKIEJ przyrody. Niedźwiedzia, który w każdej chwili może cię rozszarpać, roślin, które wywołują chorobę, czy nawet śmierć, rzeki, która porywa i bezlitośnie rzuca po skałach. Piękny, powolny obraz, który w połączeniu z doskonałą muzyką m.in. piosenką Eddiego Veddera, jest prawdziwym arcydziełem.

Nasza ocena: 5/5

Widzieliście których z wymienionych filmów? A może znacie jeszcze jakieś ciekawe propozycje na Netflixie?


1 komentarz

Chełmiec · 29 kwietnia 2020 o 07:48

Mroczny turysta – polecam. Inny punkt widzenia 🙂

Dodaj komentarz