Wybierając miejsce kolejnych wakacji najczęściej kierujemy się sercem. Brzmi górnolotnie, ale tak jest. Są takie miejsca, które pragniemy zobaczyć. Miejsca, które zrobiły na nas szczególne wrażenie. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że jestem estetką i kieruję się też w tym wyborze pięknem. Plaża, której zdjęcie zaparło mi dech w piersiach, wąskie uliczki i pranie wywieszone przez okna czy kolorowe fasady budynków na wybrzeżu. Internet pełen jest takich obrazków, a ja czerpię z nich inspirację pełnymi garściami.

Wychodzimy z założenia, że na świecie jest tyle cudownych miejsc, że nie starczy nam życia, by je wszystkie zobaczyć, więc raczej nie wracamy do tych samych klimatów. Staramy się, by każdy wyjazd był inny. Jeśli jedne wakacje spędzamy nad morzem, na następne wybieramy góry. Jeżeli decydujemy się na odwiedzenie jakiegoś europejskiego kraju następny wyjazd planujemy w naszym pięknym kraju, w którym ciągle odkrywamy kolejne perełki.

Przede wszystkim około 10 lat temu powstała w mojej głowie lista miejsc, które muszę odwiedzić. Z racji miłości do języka hiszpańskiego na pierwszym miejscu znalazła się Barcelona. To marzenie udało mi się zrealizować w 2010 roku. W podróż poślubną pojechaliśmy na nasz pierwszy wyjazd z przyczepą. Ale to jest historia na zupełnie osobny tekst. Dzisiaj opowiem Wam planowaniu.

Lista, o której pisałam aktualizowana jest na  bieżąco. Bardzo często pojawiają się tam nowe pozycje. Są to zarówno kraje, które pragniemy zwiedzić, ale też różne aktywności, które można przeżyć podczas podróży. A Wy macie swoją listę marzeń podróżniczych? Jeśli chcielibyście zacząć taką robić wystarczy kartka i długopis, albo notes. Możecie też skorzystać z naszej propozycji – lista miejsc do odwiedzenia do pobrania za darmo znajduje się tutaj. To kolejna z moich propozycji na uprzyjemnienie podróżowania. Zawsze gdy zajrzę do listy wiem ile jeszcze wspaniałych przygód mnie czeka.

Gdzie zatem szukam inspiracji na kolejne wyprawy?

PINTEREST

Zdecydowanie miejscem pełnym inspiracji jest Pinterest. Wszyscy esteci wiedzą o czym mówię. Pinterest to portal społecznościowy, który jest przeznaczony do gromadzenia zdjęć, wideo i linków. Użytkownik może porządkować sobie te elementy tematycznie tak, aby łatwo mógł potem znaleźć interesującą go informację.
W ten sposób możemy wyszukać ciekawe miejsca w określonej przez nas lokalizacji np. w Europie:

Czy najtańsze miejsca:

A także pomysły na podróże w różnych porach roku:

Gdy już znajdziecie ciekawe piny możecie stworzyć sobie tablice, odpowiednio je nazwać i zapisywać swoje inspiracje.

BLOGI PODRÓŻNICZE

Ostatnie lata należą do blogosfery. Pamiętam czasy, kiedy na blogach pisało się co się jadło na śniadanie, ile czasu stało się w korku i jakie to niesamowite przygody przeżyło w drodze z uczelni do domu. Wiem – sama o tym pisałam 😉

Dziś blogi to piękne, estetyczne „serwisy” specjalizujące się w różnych dziedzinach. Moda, uroda, fotografia, organizacja życia czy podróże właśnie.

O najciekawszych i najpiękniejszych blogach podróżniczych napiszę osobny tekst, bo warto poświęcić im nieco więcej czasu, ale dzisiaj chciałam pokazać kilka, z których ja czerpię inspirację do podróży.

Muszę Wam jeszcze powiedzieć, że jestem takim specyficznym połączeniem marzyciela z realistą. O ile kocham planowanie i rozmyślanie o kolejnych cudownych miejscach, które zwiedzę w najbliższym czasie, o tyle mam mocno racjonalne podejście do tematu i wiem, że nie będę miała w najbliższym czasie możliwości wyjazdu na Bali. I cudownie czyta się te wszystkie zagraniczne blogi, w których podróżnicy opisują swoje weekendowe wypady na Wyspy Zielonego Przylądka, ale ja mam świadomość, że w moim przypadku weekendowy wypad równa się Wiedeń, Praga lub co najwyżej Wenecja.

Z blogów, które odwiedzam regularnie z czystym sumieniem mogę polecić Travelicious. Kasia z ogromną gracją opisuje swoje podróże, poleca najlepsze miejsca na nocleg, wyszukuje urokliwe knajpki i pokazuje co sfotografować, żeby mieć doskonałe pamiątki z podróży. I właśnie zdjęcia są czymś za co uwielbiam Travelicious najbardziej.

Kolejnym blogiem, a właściwie całym serwisem podróżniczym, który śledzę regularnie jest Busem przez świat Autorzy tego popularnego bloga, a właściwie całego serwisu o podróżach. Podróżniczy Blog Roku 2014. Vlog Roku 2015 w kategorii Poradnikowe. Na blogu znajdziecie przewodniki, poradniki, felietony podróżnicze i testy sprzętu. Wydali też 3 książki podróżnicze.

Wszystkim fanom biegówek i rowerów polecam Znaj kraj. Jak sama nazwa wskazuje autorzy skupiają się na podróżach po Polsce, ale nie tylko. Doskonale przygotowane przewodniki rowerowe po najciekawszych regionach naszego kraju i Europy. I bardzo autentyczne zdjęcia.

Wojażer to szczególne miejsce. Ogromnie klimatyczne zdjęcia, doskonałe teksty, napisane tak, że jesteś pewien, że masz do czynienia ze specjalistą. Perełka na liście. Po prostu musicie tam zajrzeć.

I ostatnia na dziś polecajka, a jednocześnie wspaniały przewodnik po świecie: Tasteaway. Cudownie opisane przygody podróżującej mamy. Smaki, kolory, które kuszą. A dodatkowo udowadniają wszystkim niedowiarkom, że można. Można podróżować z dzieckiem, można je karmić sushi i da ono radę przeżyć 12 godzin lotu. A przy okazji zaszczepi się w nim niesamowitą pasję, jaką jest podróżowanie.

INSTAGRAM

Kolejne miejsce, które docenią wszyscy esteci. O ile fanką Facebooka nigdy nie była, o tyle instagram wciągnął mnie niesamowicie. Wiele jest osób, które krytykują Instagram za nierealne zdjęcia, za idealizowanie swojego życia, żeby pięknie prezentowało się na fotce. Jednak uważam, że jest doskonałym źródłem inspiracji i sprawdza się jako przewodnik podróżniczy po świecie. Przede wszystkim możecie użyć hashtagów # do wyszukania idealnej propozycji na wakacje. Możecie też obserwować profile podróżników czy blogerów. Do moich ulubionych należą:

Small Travelers

Wspomniana już jako autorka bloga Kasia z Travelicious

Beautiful Destinations

Kołem się toczy


Poszli pojechali

To oczywiście tylko kropla w morzu. Skupiłam się na polskich profilach. Już niebawem przygotuję takie subiektywne zestawienie moich ukochanych profili podróżniczych, na które kocham zaglądać!

MAGAZYNY PODRÓŻNICZE

Tak, jestem tradycjonalistką i bardzo często sięgam po papierowe wydania gazet. Lubię czuć papier w dłoniach i zapach farby drukarskiej 😉 A poważnie mówiąc ogromną frajdę sprawia mi czekanie na nowy numer moich ukochanych magazynów. Tutaj polecę tylko te, które czytam regularnie.

Traveler

Podróże

Polski Caravaning

ARTYKUŁY W PRASIE

Ostatnie moje źródło inspiracji podczas planowania podróży to przypadkowe artykuły, które zdarza mi się przeczytać w prasie. Często czekając w kolejce do lekarza 😉 Świetne merytorycznie teksty można znaleźć w magazynie Twój Styl, a doskonałe zdjęcia w Gali. I mimo, że nie są to magazyny podróżnicze mogą stać się świetną bazą do tworzenia listy miejsc wartych odwiedzenia.

Przypominam, że jeśli chcecie zacząć tworzyć taką listę możecie pobrać ją u nas za darmo.
Zatem ołówek w dłoń i planujemy!

A Wy już wiecie gdzie wybierzecie się w najbliższą podróż? Jeśli tak to napiszcie koniecznie – być może To wy staniecie się inspiracją dla innego podróżnika!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz