Gdybyśmy mieli wskazać jedno miejsce w Polsce na zimowy wypad bez wahania wybralibyśmy Karkonosze. Odwiedziliśmy je zarówno na wiosnę, jak i zimą. Ale to właśnie zimą mają one niesamowity klimat. Co zatem koniecznie trzeba zobaczyć lub zrobić zimą w Karkonoszach?
WODOSPAD SZKLARKI

Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. Polecam odwiedzić go szczególnie zimą kiedy woda zamienia się w lód. Daje to niesamowity efekt.

WODOSPAD KAMIEŃCZYKA

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok 100 m długości. Jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów!

SZRENICA I SCHRONISKO NA SZRENICY

Jeśli nie chcecie zimą zrezygnować ze spaceru po górach, a obawiacie się warunków najlepszym pomysłem będzie trasa ze szczytu Szrenicy do schroniska.
Aby dostać się na szczyt Szrenicy (1362 m n.p.m.) należy skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który jest podzielony na dwie sekcje o łącznej długości 2758 metrów. Stamtąd spokojnym spacerem, kierując się w dół dotrzecie urokliwą trasą wprost do schroniska. Po drodze miniecie nartostrady.

Szrenica jest doskonałym miejscem dla narciarzy. Wyciąg narciarski Ski Arena Szrenica znajduje się w miejscowości Szklarska Poręba. Narciarze mają do dyspozycji 4 trasy zjazdowe, jedna niebieska, dwie czerwone oraz jedna czarna o łącznej długości 10 km. W Szklarskiej Porębie można bez problemów wypożyczyć sprzęt sportowy lub skorzystać z pomocy instruktorów narciarstwa lub snowboardu.

TRZY ŚWINKI

Trzy Świnki w Karkonoszach to zespół granitowych skałek, które położone są po obu stronach czerwonego, głównego szlaku karkonoskiego, na południowym zboczu Szrenicy. Wysokość położenia skałek to 1290 m n.p.m. Trzy Świnki otoczone są gęsto zimozieloną kosodrzewiną, która zimą wygląda zjawiskowo, przysypana śniegiem i zmrożona.

Do Trzech Świnek najprościej dojść ze Szklarskiej Poręby szlakiem czerwonym – czas przejścia to około 2 godzin. Można też iść szlakiem żółtym do schroniska Pod Łabskim Szczytem, a stamtąd szlakiem zielonym w kierunku Szrenicy – zajmie to troszkę dłużej, bo około 3 godziny.

NARTY BIEGOWE W JAKUSZYCACH

Nie sposób mówiąc o Karkonoszach nie wspomnieć Jakuszyc i Polany Jakuszyckiej. Nie tylko fani nart biegowych kojarzą to miejsce z Justyną Kowalczyk. W Jakuszycach macie możliwość sprawdzić czy narty biegowe to coś dla Was. Do wyboru są trasy dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Możecie wypożyczyć narty na miejscu, umówić się na lekcję z instruktorem, albo samemu poćwiczyć na doskonale przygotowanej polanie. Kiedy opanujecie podstawy czas wyruszyć na trasę biegową. Tu też znajdziecie różne stopnie trudności trasy.

SZKLARSKA PORĘBA

Nie ukrywam, że miasteczko to potrafi zachwycić klimatem. Najlepiej, kiedy traficie tam na poza okresem ferii w polskich szkołach. Bez tłumów zwiedza się Szklarską Porębę dużo przyjemniej.

GDZIE SPAĆ?

Willa Monticus, ul. Górna 17, 58-580 Szklarska Poręba

Polecamy Wam to miejsce bez cienia wątpliwości. Piękne wnętrza, lokalizacja z widokiem na Szrenicę. Kameralne, nowoczesne pokoje, świetnie wyposażona kuchnia. Codziennie pojawia się pani, która przygotowuje przepyszne śniadania. Otoczenie lasu, z dala od drogi głównej. O niczym innym nie można marzyć podczas zimowego wypadu.

Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło jeśli podasz go dalej!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz