Holowanie przyczepy kempingowej: co musisz wiedzieć!

Jeśli nigdy nie jeździłeś ciągnąc za autem przyczepę kempingową powinieneś najpierw poznać podstawy. Aby kilka dni przed podróżą nie stresować faktem, czy na pewno sobie poradzisz już teraz przygotuj swój samochód. Co powinieneś wiedzieć o hakach holowniczych? 

Jak wybrać hak do przyczepy

Nie każdy samochód jest wyposażony w hak holowniczy, więc jeśli Twój samochód go nie ma, będziesz musiał w niego zainwestować. Pamiętaj, że hak należy podłączyć do układu elektrycznego samochodu, aby światła przyczepy działały zgodnie z działaniem świateł Twojego samochodu. To bardzo istotne! Działanie świateł powinno w pierwszej kolejności być sprawdzone o podpięciu przyczepy kempingowej do samochodu.

Jeśli nie masz pewności, jaki zaczep wybrać, skontaktuj się ze swoim dealerem samochodowym, a on doradzi Ci najlepszą opcję dla Twojego samochodu. Pamiętaj, że samochody z hakami holowniczymi muszą przejść kontrolę w punktach kontroli pojazdów. Montaż haków holowniczych należy również zgłosić do Urzędu Komunikacji, gdyż taką informację należy zawrzeć w dowodzie rejestracyjnym samochodu. 

Przepisy dotyczące posiadania haka holowniczego w Europie

Należy pamiętać, że w niektórych krajach  Unii Europejskiej podróżowanie z hakiem bez przyczepy jest zabronione. W takich krajach jak Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja oraz Francja przepisy odnośnie poruszania się po drogach publicznych z zamontowanym  hakiem  są dość niejasne. Specjaliści zalecają jego demontaż. Dla osób, które posiadają haki wypinane to żaden problem – wystarczy kilka ruchów, by zdemontować hak. W przypadku, gdy posiadamy hak przykręcany od wielu lat, a śruby już skorodowały i uniemożliwiają demontaż rozwiązaniem jest  założenie na kulę haka kapturka ochronnego w czerwonym kolorze.  

Kierowców z Polski chronią także przepisy tzw. Konwencji Wiedeńskiej. Obowiązuje ona na trenie ponad 60 krajów (w tym wszystkich krajów unijnych). W oparciu o nią można poruszać się po terenie państw sygnatariuszy z wyposażeniem obowiązującym na terenie kraju, w którym pojazd został zarejestrowany.

Jeżeli macie jakieś pytania o montaż haka holowniczego pamiętaj, że zawsze możecie skontaktować się z naszym serwisem przyczep kempingowych i kamperów. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz